10.9.2024. u 06:44
TEKST: I. Tomić
FOTO: I. T., D. Š.
Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
10.9.2024. u 06:44
TEKST: I. Tomić
FOTO: I. T., D. Š.
U programu za odrasle zadnjeg ovogodišnjeg „Knjignika“ u prostoru Hrvatske knjižnice i čitaonice u Pleternici održano je zanimljivo putopisno predavanje i promocija knjige ''Ispod površine'' autora Damira Šanteka. To je prvi hrvatski ronilački putopis, s fantastičnim fotografijama podmorja, u kojoj čitatelj ima priliku doživjeti daleko šire obzore od samog ronjenja. O autorovom životopisu govorila je djelatnica Knjižnice Josipa Šimunović, napomenuvši da je rođen 1965. godine u Zagrebu, diplomirao je strojarstvo, piše kratke priče, objavljivao je stripove, pjevao u rock-bendovima, a posebna su mu strast planinarenje i putovanje.
Prigodnim pozdravnim riječima sudionicima predavanja i gostu obratila se u ime gradonačelnice direktorica gradske Turističke zajednice Ivana Ketović Marjanović.
- Zahvaljujem večerašnjem gostu na dolasku u Pleternicu te ravnatelju Franji Novaku i njegovim suradnicama na još jednoj lijepoj manifestaciji u našoj Knjižnici. Došli smo tako do zadnjeg ovogodišnjeg Knjignika koji smo započeli dječjom predstavom na Trgu bećarca-kazala je direktorica.
Govoreći o svojoj knjizi “Ispod površine” , autor je istaknuo kako je to druga knjiga njegove trilogije “Gdje misli nestaju”. U njoj je predstavio neke od svojih planinarskih i podmorskih priča, brojne civilizacije, kulture, religije, povijest, sraz čovjeka i mora, neke od najljepših svjetskih plaža, potopljene ljudske sudbine i nadanja i neizmjerno bogatstvo podvodnog svijeta. Nakon nekih od najviših i najuzbudljivijih vrhova svjetskih planina, spustio se ispod površine mora, oceana, jezera, rijeka, pa čak i akvarija i bazena.
Autor je omogućio čitatelju uvid u šarene, životom prebogate koraljne grebene, okomite zidove koji se duboko spuštaju u modre dubine i pješčana prostranstva podmorja. Ljubitelji povijesti mogu se susresti s podvodnim povijesnim nalazištima iz doba starog Rima, srednjovjekovnim brodolomima, brodskim olupinama iz Prvog i Drugog svjetskog rata, te s onima novijeg datuma. U knjizi čitatelj nailazi na podvodne, ali i brojne “kopnene” muzeje, susreće se s morskim psima, ražama, murinama, delfinima, barakudama, ali i rakovima, sipama i bezbrojnim vrstama riba koje žive u brojnim svjetskim morima, od Kariba, Atlantskog i Indijskog oceana do Sredozemnog, Jadranskog, Arapskog i Javanskog mora.
Tijekom predavanja i predstavljanja knjige Damir Šantek je uz brojne zanimljive fotografije prezentirao svoj boravak na Sejšelima, državi u istočnoj Africi, na Baliju u Indoneziji, u Dominikanskoj Republici na Karibima, na Zelenortskim Otocima (Cabo Verde) vulkanskog podrijetla u Atlantskom oceanu, u Omanu na jugoistočnoj obali Аrapskog poluotoka u jugozapadanoj Aziji, te u Meksiku. Detaljno je opisao i ronilačko krstarenje na Jadranskom moru (Kornati, Pag i dr.).
Autor je naposljetku govorio o svojim iskustvima i opasnostima tijekom ronjenja, pravilima kojih se treba pridržavati, odlascima na putovanja i opremi koju nosi sa sobom. Kazao je kako je bavljenje ovim sportom manje opasno od planinarenja, što zna iz iskustva, te je odgovarao na pitanja sudionika predavanja, među kojima su bila i ravnatelja Knjižnice prof. Franje Novaka.
Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.