Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Održan je znanstveno-stručni skup „Multikulturalizam i izazovi suživota u 21. stoljeću“

11.5.2025. u 10:08
TEKST: N. H.
FOTO: D. MIRKOVIĆ

Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

11.5.2025. u 10:08
TEKST: N. H.
FOTO: D. MIRKOVIĆ

Znanstveno-stručni skup „Multikulturalizam i izazovi suživota u 21. stoljeću“ održan je u Gradskoj knjižnici Požega a u organizaciji Instituta za istraživanje migracija iz Zagreba i Povijesnog društvo Požega, odnosno dr. sc. Dragutina Babića i profesor Vinka Tadića, predsjednika Povijesnog društva Požega. Održano je 15 izlaganja o problematici multikulturalizma, suživota, pomirenja, manjina i migranata.


Na početku skupa prisutnima su se obratili dr. sc. Dragutin Babić, dr. sc. Mihaela Markovac i dr. sc. Marina Perić Kaselj, ravnateljica Instituta za istraživanje migracija. Izlaganja su održali znanstvenici iz Slovenije, Hrvatske i Srbije. Zaposleni su u Institutu za istraživanje migracija, Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, Fakultetu likovnih umetnosti Univerziteta u Beogradu, Inštitutu za narodnostna vprašanja u Ljubljani te u drugim ustanovama. Nakon izlaganja održane su diskusije.
U prvome dijelu simpozija održana su izlaganja o ulozi Turaka kao Drugih u oblikovanju hrvatskoga nacionalnog identiteta, o Srbima u Požeško-slavonskoj županiji, odnosno o političkim i kulturnim segmentima njihova nacionalnoga identiteta, potom o socijalističkom diskursu u tjedniku Mađara u Hrvatskoj 1952. i 1953. godine te o suživotu uz granicu Republike Hrvatske s Bosnom i Hercegovinom. Nakon toga održana su izlaganja: Politika pomirenja i manjinska prava –  komparativna analiza dansko-njemačkog modela i hrvatsko-srpskih manjinskih odnosa; Austrougarski logor za internirane Srbe u Pleternici od 1914. do 1916. godine; Multikulturalizam, migracija i umjetnost – studija slučaja: ikonopisac Jovan Četirević Grabovan u Slavoniji i Hrvatskoj u posljednjoj četvrtini 18. stoljeća; Slovačka nacionalna manjina u Hrvatskoj u kontekstu održivosti multikulturalizma.


U drugome dijelu održana su izlaganja pod naslovima: Inkluzija i ekskluzija na primjeru radnih migranata: sistemska perspektiva; Učenici strukovnih škola i radni migranti – zanemarena tema u hrvatskom obrazovnom i znanstvenom prostoru; Izgubljeni u prijevodu – multikulturalna psihijatrija u Rotterdamu; Komparativna analiza novijih migracija i promjene migracijske strukture u Sloveniji i Hrvatskoj u razdoblju od 2015. do 2025; Subjektivna kvaliteta života i manjinski stres stranih radnika u Hrvatskoj; Neke osobine dosadašnjih istraživanja novih migrantskih skupina – radnika iz Južne Azije u Hrvatskoj i Analiza potencijala razvoja halal turizma u Republici Hrvatskoj.


Profesor Vinko Tadić i dr. sc. Dragutin Babić najavili su zbornik radova s temama spomenutoga skupa. Zbornik će izaći iz tiska početkom 2026. godine.



Ocijenite galeriju

Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.