Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Obradive površine širom Požeštine štiti 14 generatora

22.4.2025. u 06:28
TEKST: Jelenko Topić

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Obradive površine širom Požeštine štiti 14 generatora Požega.eu | Obradive površine širom Požeštine štiti 14 generatora

22.4.2025. u 06:28
TEKST: Jelenko Topić

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Sezona obrane od tuče započinje 1. svibnja ove godine, a traje do 30. rujna. Od 2020. godine, na temelju odluke Ministarstva poljoprivrede, sustav obrane premješten je na prizemne generatore koji, poput raketa, u tučonosne oblake unose srebrov jodid, kemijski reagens. Ta odluka temelji se na činjenici da znanstvena zajednica nije mogla sa sigurnošću potvrditi učinkovitost postojećih sustava u smanjenju tuče, čime je opravdanost njihove primjene dovedena u pitanje. Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) opravdava odluku kroz kontinuirano smanjenja prihoda, osobito iz proračuna županija s branjenog područja. Zbog ograničenih resursa, tvrde da su prizemni generatori trenutno jedini mogući način operativne zaštite.
Obrana od tuče provodi se na temelju Zakona o sustavu obrane od tuče, te Pravilnika o operativnom djelovanju obrane od tuče, provodi je DHMZ, a nadzor nad provođenjem obavlja Ministarstvo poljoprivrede.
Operativna obrana od tuče provodi se na području kontinentalne Hrvatske i to metodom zasijavanja oblaka. Metoda podrazumijeva raspršivanje kemijskog reagensa srebrov jodida u atmosferu, bilo korištenjem prizemnih generatora, raketa ili aviona. U našoj zemlji kemijski reagens se raspršuje pomoću prizemnih generatora kroz mrežu sastavljenu od oko 300 generatorskih postaja na kojima rade po dvije osobe, poslužitelj i pomoćnik poslužitelja. Generatorskim postajama se operativno koordinira s osam radarskih centara među kojima su tri u Slavoniji, točnije Gorice kraj Nove Gradiške, Gradište pokraj Županje i Čepin nedaleko Osijeka.
Područje Požeško-slavonske županije brani se od ledonosnih oblaka s radarskog centra RC-5 Gorice koji pokriva 18 generatorskih postaja za obranu od tuče. Od toga broja 14 je smješteno u požeškom kraju, a ostatak na području Pakraca i Lipika.
Za potrebe opsluživanja tih postaja ukupno je angažirano 36 osoba od čega 28 u Požeštini. Raspored lokacija svih generatora donosimo na donjem zemljovidu.


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.