Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Kutjevačka župna crkva ostala bez tornja i zvonika, bilo je pitanje vremena! /FOTO/

PRIJE 7 GODINA
TEKST: D.K.

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Kutjevačka župna crkva ostala bez tornja i zvonika, bilo je pitanje vremena! /FOTO/ Požega.eu | Kutjevačka župna crkva ostala bez tornja i zvonika, bilo je pitanje vremena! /FOTO/

PRIJE 7 GODINA
TEKST: D.K.

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED





KUTJEVO - Mnogi su se prolaznici i putnici namjernici, a i sami kutjevački župljani, upirući pogled u sakralno zdanje, pitali hoće li ikad stara povijesna crkva biti obnovljena. Došlo je vrijeme i za to. Prije zime uređeno je krovište tako da više prokišnjavanja nema, a sad je na redu postavljanje nove konstrukcije za tornja i zvonika.





Gledajući ovih dana na crkvu ona pomalo izgleda otužno jer na njoj nema tornja niti zvonika. Stari i onaj dotrajali je skinut na vrijeme, jer da nije skinut sam bi se urušio. Zub vremena učinio je svoje. Vrijednost tih radova je više od milijun kuna. S tornja je skinuta stara lukovica, a bit će postavljena nova i to barokna.





Intenzivno se i ubrzano radi kako bi se toranj što prije postavio na crkvu koji je već u drvenoj konstrukciji pripremljen, a limari trebaju učiniti i svoj dio posla. Ne bi trebali čekati da kutjevačka sakralna krasotica zasja u svom pravom sjaju. To zaslužuje Nebeska Majka Marija kojoj je u čast, Rođenju Blažene Djevice Marije crkva i posvećena.

Dosadašnjim istraživanjima potvrđen je samo jedan izravni dokaz o gradnji barokne crkve točno na temeljima starije cistercitske cr­kve. Arheološkim sondama s vanjske strane svetišta otkriveni su teme­lji kontrafora srednjovjekovne crkve koji pokazuju da je srednjovje­kovno svetište bilo na istom mjestu, ali i da je bilo posve istog tlocrtnog oblika kao i sadašnje. Osim toga skidanjem žbuke sa sjevernog zida svetišta (u prostoru barokne sakristije) utvrđeno je da je svetište u cjelini ponovo sagrađeno u 18. stoljeću, s tim da je za gradnju djelomično iskorišten i kamen starije crkve (pojedini pravilno klesani blokovi ugrađeni su kao spoliji).

Što se tiče crkve može se utvrditi da su Isusovci 1721. godine srušili staro svetište (kako je i navedeno u isusovačkim suvremenim izvorima), a također ostatke zidova crkvene lađe, da bi zatim na starim teme­ljima do 1723. godine ponovo podigli veći dio nove crkve, dovršivši je konačno 1732. godine.

Malo je poznato da je upravo Kutjevo najstarije Gospino pohodište na kontinentalnom dijelu Hrvatske u koje su hrlili brojni vjernici iz gotovo svih udaljenih krajeva od Moslavine i Bilogore, do zapadne i istočne Slavonije, Baranje i Srijema. Još iz turskih vremena postoji predaja o čudotvornoj slici Majke Božje Kutjevske. Tako je sačuvana legenda da je drvena crkva u Kutjevu ostala i za velikih požara i pustošenja. Svaki onaj tko bi se usudio dirnuti u čudotvornu sliku Majke Božje, za koju postoji zapis da datira iz 1511. godine, bivao je kažnjen.

U jednom periodu tradicija se i štovanje Nebeske Majke u Kutjevu iz tko zna kojih razloga počela zapostavljati. U ovom novijem nastojanja su da se štovanje Nebeske Majke u Kutjevu digne na dostojnu razinu.









Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.