Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Konobare traže na sve strane, no njih ni za lijek

PRIJE 7 GODINA
TEKST: D.K.

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Konobare traže na sve strane, no njih ni za lijek Požega.eu | Konobare traže na sve strane, no njih ni za lijek

PRIJE 7 GODINA
TEKST: D.K.

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED





POŽEGA – Posljednjih nekoliko godina na tržištu radne snage u Požeškoj kotlini zasigurno su najtraženiji konobari jer je na mnogo ugostiteljskih objekata u gradu Požegi i okolni izvješen oglas kojim se traži djelatnik.

Ovaj problem je najizraženiji tijekom ljetnih mjeseci kada traje sezona godišnjih odmora na Jadranu pa veliki dio radnika u ugostiteljstvu ponajprije konobara, kuhara i osoblja za čišćenje prostora polazi na sezonski rad gdje se može koliko-toliko pristojno zaraditi, te time pokriti i ostatak godine.

Sama činjenica da primjerice konobari ovdje u najvećem broju slučajeva imaju plaće oko tri tisuće kuna, u nekim lokalima pet i više, a na morskim destinacijama i više od šest  dovoljno govori zbog čega se mnogi odlučuju poći raditi izvan svoga kraja. U nekim je ovdašnjim lokalima konobarima omogućen više nego prihvatljiv rad uz primjerene primanja, regrese i božićnice ali oni se ipak odlučuju na druge destinacije odlaziti, bilo u zemlji ili inozemstvu. Uz to na morskim lokacijama nešto se prikupi i dodatno tako da oni štedljiviji koji dobro gospodare zarađenim novcem mogu naći računicu za sebe i obitelj. Donose li ispravnu odluku vrijeme će pokazati.

Drugi razlog je dakako odlazak ljudi u potrazi za poslom izvan granica naše države. I tamo ugostiteljski radnici imaju mnogo veća primanja no u svome zavičaju, ali tamo su i životni troškovi osjetno skuplji ponajprije stanarina koja se često penje do polovine ili trećine mjesečne plaće.

Ključ ovog rješenja očigledno leži u rukama poslodavaca jer se teško može očekivati da će čovjek odavde otići raditi negdje dalje ukoliko ima koliko-toliko pristojna primanja. Mnogi poslodavci će reći da za podizanje plaća nema mogućnosti u što u većini slučajeva ne možemo povjerovati, no čini se ipak da tu prevladava njihova pohlepa da im ostane što veći dio profita, a poznata je i ona naša narodna „da se vlasnik posla mora u roku od godine dana voziti u Mercedesu“ jer u protivnom nije „dobar“ poduzetnik! Dakako da u takvim slučajevima podanici ostaju na minimumu primanja, ali i drugih prava, a na to bi zasigurno trebala utjecati zakonska regulativa, ali i inspekcijske službe.



Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.