8.11.2024. u 11:51
TEKST: D. Mirković
FOTO: D. MIRKOVIĆ
Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
8.11.2024. u 11:51
TEKST: D. Mirković
FOTO: D. MIRKOVIĆ
Kada početi sa zaštitom ili rezidbom loze vinogradari u Požeštini saznaju iz podataka Klimatološke postaje na brdu Vidim u Kutjevu. Smještena na nadmorskoj visini od 270 metara, što je prosječna visina kutjevačkog vinogorja ona daje cjelovitiju predodžbu o vremenu i klimi ovoga kraja što je značajno za voćaRE i povrtlare te vinogradare. Postavljena je prije 22 godine na inicijativu Udruge kutjevački vinari, Državnog hidrometeorološkog zavoda iz Zagreba i Grada Kutjeva na imanju obitelji Krauthaker i od tada neprekidno radi. Riječ je o prvoj i jedinoj meteorološkoj postaji u Hrvatskoj koja je postavljena usred vinograda.
Kutjevačko vinogorje nalazi se na 45 stupnjeva sjeverne geografske širine, na takozvanoj 45 paraleli, poznatoj u svijetu kao najpogodnije područje za uzgoj vinove loze, doznajemo od Vlade Barčevića, motritelja, koji od osnivanja postaje tri puta dnevo bilježi podatke.
Sve temperature se bilježe neprekidno u više slojeva u atmosferi i tlu dubine do jednog metra kao i minimum i maksimum, vlažnost zraka, količina padalina, smjer i jačina vjetra, isijavanje Sunca i drugo. Na osnovu tih podataka vinogradari poduzimaju pravovremene radnje. U jesen kada temperature tla padnu ispod osam stupnjeva Celzijevih, sokovi se vraćaju u korijen i tada se može početi rezanje vinove loze. U proljeće kada je temperatura iznad osam stupnjeva sokovi idu prema nadzemnom dijelu čokota, budi se vegetacija i tada je vrijeme za početak zaštite vinograda.
Postaja je dio operativnog motriteljskog sustava Državnog hidrometeorološkog zavoda. Uz ovu klimatološku postaju postavljena je i automatska, koja je financirana sredstvima iz EU. Sve radnje i mjerenja obavljaju se neprekidno, a podaci su dostupni svima: na internetu, na aplikaciji „HRT Meteo“, u Udruzi vinara i izravno kod motritelja Baričevića.
Kako motritelj Vlado Baričević 22 godine, svakog dana najmanje tri puta bilježi sve klimatološke podatke, stvorena je velika baza podataka koja se može koristiti i za izradu baznih meteoroloških pokazatelja, a služe i za brojna znanstvena i stručna istraživanja. Korisnici su i Hrvatske šume, HEP, telekomunikacijske tvrtke, prometni stručnjaci i drugi. Učenici osnovnih škola svake godine dolaze na stanicu i stječu prve spoznaje o prirodi i prirodnim pojavama.
Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.