Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Jedinstven graditeljski poduhvat nakon Drugog svjetskog rata

PRIJE 1 GODINU
TEKST: D.K.

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Jedinstven graditeljski poduhvat nakon Drugog svjetskog rata Požega.eu | Jedinstven graditeljski poduhvat nakon Drugog svjetskog rata

PRIJE 1 GODINU
TEKST: D.K.

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U nizu tema kojima se bavi ovogodišnji Festival znanosti našla se tema pod nazivom Graditeljstvo i obnova Gornjih Vrhovaca 1945.-1948. godine o čemu je govorila doc. dr. sc. Jasenka Kranjčević, vrsni poznavatelj prostornog planiranja a danas zaposlenica Instituta za turizam u Zagrebu.

Otvarajući skup održan u Gradskoj čitaonici Požega, u ime organizatora Povijesnog društva Požega, kao dio Festivala znanosti, Vinko Tadić, predsjednik požeških povjesničara, govorio je o selu Gornji Vrhovci u Papuku koje je uništeno u Drugom svjetskom ratu. Tijekom srednjega vijeka u tom selu živjeli su rimokatolici. U doba osmanske vladavine Gornje Vrhovce nastanili su žitelji pravoslavne vjeroispovijesti. Krajem 1941. godine vojnici NDH uništili su selo a planski je obnovljeno u periodu od 1945. do 1948. godine.

Iz predavanja dr. Jasmine Kranjčević doznajemo da na području Slavonije od sredine 18. stoljeća realizira se najveći broj planski uređenih sela koja su uklopljena u krajolik pridonoseći prostornoj raznolikosti, a time i prostornom identitetu Hrvatske. Tu se posebno ističe Selo Gornji Vrhovci koje ima svoj prostorni razvoj i prostorne vrijednosti, a nalazi se  u neposrednoj blizini Parka prirode Papuk.

O tome je dr. Kranjčević istakla: Planirana ruralna baština Gornjih Vrhovaca može biti turistička atrakcija i potencijal destinacije zapadne Slavonije. Usprkos potrebi za planiranim ruralnim razvojem i ruralnog turizma u Hrvatskoj, prostorni identitet sela zanemaren je u planovima razvoja, kako u smislu baštine tako i u smislu održivog razvoja. U glazbenom dijelu sudjelovali su Jasmina Posedi na harmonici izvedbom kompozicije La Kumparsita, a Antun Markulić izveo je na gitari Bachov Prelude BMW 998.

Tekst i foto: D. Mirković



































Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.