Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Jasenka Bešlić: Stare knjige digitalizacijom odlaze u budućnost

PRIJE 7 GODINA
TEKST: BST

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Jasenka Bešlić: Stare knjige digitalizacijom odlaze u budućnost Požega.eu | Jasenka Bešlić: Stare knjige digitalizacijom odlaze u budućnost

PRIJE 7 GODINA
TEKST: BST

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED







Prva požeška tiskara osnovana je prije 155 godina,   a ove godine je i 140. godinšnjica smrti njenog osnivača Miroslava Kraljevića. Izložbom "Požeške tiskare 1862. - 1945. " Gradska knjižnica i čitaonica Požega u "Mjesecu hrvatske knjige" podsjeća na ove visoke godišnjice, ali i "... želi podsjetiti na izniman život i rad Mroslava pl.Kraljevića, čije nas rodoljublje i filantropija nadahnjuju i danas, a djela obvezuju" - rekla je Jasenka Bešlić, viša knjižničarka, autorica izložbe na kojoj se mogu pogledati najstarije knjige požeških tiskara.

Kraljevićeva tiskara je druga u Slavoniji, osnovana 1862. godine, gotovo devedeset godina poslije otvorenja prve tiskare Ivana Martina Divalda





u Osijeku.Tiskara je proradila u sokaku Arslanovci na kućnom broju 108. Uredio ju je i vodio tipograf Josip Senečić. U njoj je tiskan prvi moderni hrvatski roman Miroslava Kraljevića, autora i vlasnika tiskare. - Ova tiskara imala je  ogroman utjecaj na književno prosvjetiteljski rad u Požegi, ali i cijeloj Slavoniji. U njoj je tiskan i prvi zabavno-poučni časopis u Slavoniji - "Slavonac". Zahvaljujući "Slavoncu" Kraljević je okupio oko sebe širi krug intelektualaca - književnika i rodoljuba koji su surađivali i objavljivali u "Slavoncu" - rekla je Jasenka Bešlić, prezentirajući vrijednu knjižnu baštinu Gradske knjižnice i čitaonice.

 U povijesnom slijedu prvu tiskaru preuzima Kraljevićev sin Ladislav, a zatim njen vlasnik postaje Lavoslav Klein, koji je uredio još knjigovežnicu i knjižaru. Od 1904. godine  grupa građana osniva Hrvatsku tiskaru i knjižaru kao dioničko društvo, čije kapitalno djelo je vrlo vrijedna knjiga Julija Kempfa "Požega - zemljopisne bilješke iz okoline i prilozi za povijest slob. i kr. grada Požege i požeške županije" iz 1910. godine. Od 1913. godine u Požegi djeluje tiskara Aleksandra Tajkova, a potom i tiskara Dragutina Rališa. Tu i je i tiskara "Grafika" te tiskara A. Šeka itd. 

- Ono što kao struka želimo postići je to da potaknemo da se nastavi obrada ostalih baštinskih knjižnica, kao što je knjižnica Franjevačkog samostana, profesorska knjižnica Gimnazije, knjižnica Gradskog muzeja, a Gradska knjižnica nastavlja svoju potragu za takvim knjigama. Mislim da će daljnjim traganjem tek izroniti još neka izdanja za koja sada ne znamo, a koja se moraju pronaći. Mi smo to dužni, a u tom trenutku ćemo biti spremni da izdamo jednu potpunu bibliografiju knjiga tiskanih u Požegi od 1862. do 1945. godine i da to sačuvamo. To nije povijest, to nije vraćanje u povijest, jer dodirujemo digitalizaciju, povezujemo budućnost, što je naša zadaća - zaključila je Jasenka Bešlić, prezentirajući izložbu.



Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.