Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

GRADSKI MUZEJ POŽEGA: I ljeto je pravo vrijeme za izlet u prošlost

6.8.2024. u 21:16
TEKST: Branka Starčević Tesari

Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

6.8.2024. u 21:16
TEKST: Branka Starčević Tesari

„Od mora do gora“, krenuli smo  14, 5 milijuna godina unazad do Panonskog mora. Bio je to zanimljiv početak jednog u nizu posjeta požeškom muzeju ovoga ljeta, koji otvara svoja vrata bez ulaznice svima zainteresiranima. A na ljetni izlet u prošlost vlastitog grada dolaze mnogi, Požežani koji vole svoju povijest, ali i njihovi gosti, rekli bismo – mladi i stari – pa i oni koji su već bezbroj puta vidjeli povijesne izloške, ali sada u posve izmijenjenog prostoru vrijednog divljenja. U dosadašnjoj zgradi na Trgu Sv. Trojstva, koja je ne samo obnovljena, već i dograđena, muzej je dobio oko 1700 kvadratnih metara korisnog prostora, što obuhvaća podrum, prizemlje, dva kata i uređeno unutarnje dvorište. Rekonstrukcijom i dogradnjom postojeće zgrade muzej konačno ima stalni postav koji se prostire na oko 600 kvadratnih metara te adekvatne uvjete za smještaj građe u skladu s pravilima muzejske struke. Tako će svoju stotu godišnjicu požeški muzej doista moći sadržajno obilježiti i s razlogom proslaviti.


„Želja nam je da svatko od naših sugrađana može reći „To je moj muzej“ i zato želimo baš svima omogućiti da ga posjete. Zbog toga smo tijekom svakog mjeseca uveli dva happy hour-a. Svake zadnje srijede u mjesecu je besplatan ulaz od 17 sati, uz najavu, uz besplatno vodstvo kroz stalni postav. Svakog drugog četvrtka u mjesecu je besplatan ulaz u stalni postav i naše povremene izložbe od 15 do 16 sati. Osim toga, uveli smo i team building u Muzeju uz želju da poslodavci prepoznaju koliko je važno da njihovi djelatnici budu upoznati s poviješću našeg kraja, da im bude inspirativno. S obzirom na to koliko je ovaj kraj značio u povijesti, ne samo u kontekstu naše države već i europske kulture. Prvi team building smo odradili, zadovoljstvo je bilo obostrano i iznenađujuće dobro.“ – rekla je ravnateljica Liljana Marić, i nadalje nas vodi do postava željeznog doba.  „Mislim da mi nismo svjesni u kakvom kraju živimo i da ne poznamo dovoljno svoju prošlost pa mislimo da tamo negdje drugdje ima boljih i ljepših stvari. Naš stalni postav u mnogome će nas u tome demantirati. Prije 28 stoljeća na padinama Papuka živjela je staroželjezna zajednica koja je bila izuzetno moćna, koja je znala u ovom kraju prepoznati njegove prednosti i na tome izgraditi svoj moć koja je imala europske razmjere.“, objašnjava ravnateljica Ljiljana Marić.


U Gradskom muzeju Požega mnogi su povijesni rariteti. Izložen je najstariji željezni mač u Hrvatskoj, po prvi put svih 17 „rudinskih glava“ s benediktinske opatije Rudina, zatim najstarija krunica pronađena na tlu Hrvatske, prvi zapis na latinici i staroslavenskom jeziku u Hrvatskoj, Thallerov prvi udžbenik iz kemije itd.Kakvo je bilo požeško plemstvo, posebno obitelj Kraljević iz koje su izišli brojni velikani kao što je Miroslav Kraljević, vlasnik tiskare koja je tiskala prve novine u Slavoniji, a čiji je unuk slikar, također Miroslav, bio jedan od najvažnijih protagonista hrvatske moderne čiju jedinu fresku, sve to može se  ovdje po prvi puta vidjeti.“ – dodala je ravnateljica Marić i dodaje:„Zbog čega je na istraživanje Afrike krenuo Požežanin Dragutin Lerman, najmlađi hrvatski istraživač toga kontinenta koji je slapovima u Kongu dao ime Zrinski i što ga je povezivalo s Julijom Kempfom, osnivačem požeškog Muzeja te kakvo se to staklo proizvodilo u okolici Požege da se izvozilo širom Europe i u Ameriku, a što sve krije najstariji požeški podrum u kojem nakraju prikazuje u svijetu jedinstveni običaj Grgureva,  je samo mali dio onoga što vas čeka u novom Muzeju.“ – rekla je ravnateljica Ljiljana Marić.


Živu aktivnost u novim prostorima ravnateljica Marić najavljuje i za jesen. „Već krajem idućeg mjeseca se otvara Izložba “150 godina požeškog vatrogastva“, naše kustosice Ivane Domanović. Tjedan dana poslije, dakle početkom rujna, naša etnologinja Dubravka Matoković, zajedno s ravnateljicom pakračkog Muzeja otvara Izložbu „Nek đerdani pozvekuju!“, riječ je o izložbi o tradicijskom nakitu Požeško-slavonske županije. Zatim slijedi likovna izložba naše Požežanke Nine Alvir o ljepoti nesavršenosti, koju ćemo povezati sa slijepim i slabovidnim osobama. Izložbu pripremaju kustosice Lidija Španiček i Andreja Vojinić. Ubrzo nakon toga je otvorenje Izložbe “100 godina povijesti Gradskog muzeja Požega“, autorice Andreje Vojinić. Nakon toga slijedi Izložba “Julije Kempf“, o našem osnivaču koji je rođen prije 160 godina, u pripremi kustosice Ivane Domanović i mene. Na kraju imamo zajedničku Izložbu “130 godina dolaska željeznice u Požegu“, koju naša kustosica Tihana Benčić Španiček radi zajedno s Muzejom Hrvatskih željeznica.“ Muzej će do kraja godine imati čak šest izložbi, koliko do sada nikada nije bilo u tako kratkom razdoblju.



Ocijenite galeriju

Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

POŽEGA VREMENSKA PROGNOZA
Izdvojeno
Novo