Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Gljive bukovače iz vlastitog podruma

17.4.2025. u 15:57
TEKST: D. Mirković
FOTO: D. MIRKOVIĆ

Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

17.4.2025. u 15:57
TEKST: D. Mirković
FOTO: D. MIRKOVIĆ

David Šarić iz Radovanaca kraj Velike po mnogo čemu je zanimljiva osoba. On je kao student na Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu prvi puta doveo američki nogomet u Veliku kao igrač zagrebačkih Raidersa a igralo se za pomoć bolesnom sedmogodišnjem dječaku Mateju Markanoviću. Za njegovo liječenje je tada prikupljeno 15 tisuća kuna. Već 2014. otvara DT LOGISTIKA, obrt za usluge i prijevoz na požeškoj adresi, a danas uglavnom organizira prijevozničke usluge u inozemstvu.


Zanimljivo, da pored svega, David u slobodno vrijeme hobistički proizvodi gljive bukovače. U podrumu roditeljske kuće u Radovancima napunio je 40 plastičnih vreća piljevinom iz pilane koju uskoro otvora te slamom koje također ima u izobilju. Sve je propisano učinio i rezultat nije izostao. Bukovače su obilno rodile. U tome mu pomažu roditelji, mama Branka i otac Zdenko.


“Bukovače je vrlo jednostavno uzgojit, obilno rađaju te se jako isplate. Potrebno je imati uvjete za njihov rast, a to je nekakav prostor visoke vlage, svjetlosti i svježeg zraka. Kod nas je to podrum gdje kroz male prozore može ući dovoljno svjetlosti, a prozore držimo otvorenima samo kada su gljive u rastu. Slama i piljevina se kuhaju u kotlu punom vode. Potom se slama miješa s micelijem te se puni u plastične vreće.


Vreće se stave na toplije mjesto nekoliko dana dok micelij ne proraste, a to će se vidjet po izraženoj bijeloj boji. Na vrećama se izbuše rupe širine 2,3 cm sa svih strana, te odnesu u prostor gdje će gljive moći rasti. Prostorija mora biti čista i dezinficirana te da su ispunjeni uvjeti za vlagu, svjetlost i svježi zrak. Rastu u valovima, obično svaki mjesec,”- doznajemo od Davida.


Bukovače su poput mesa a Šarićevi ih pripremaju na razne način: pohane, na roštilju, dinstane s lukom i jajima a spravljaju i vrlo ukusnu krem juhu. Manje gljiva pojedu sami a većinu dijele rodbini i prijateljima.



Ocijenite galeriju

Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.