27.12.2023. u 07:49
TEKST: Park prirode Papuk/D.K.
FOTO: Park prirode Papuk
Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Divlje odlagalište u Doljancima
27.12.2023. u 07:49
TEKST: Park prirode Papuk/D.K.
FOTO: Park prirode Papuk
Lijepa ekološka priča dolazi iz Doljanaca. Na inicijativu Parka prirode Papuk sanirano je divlje odlagalište nastalo višegodišnjim nesavjesnim ponašanjem mještana. Uz potporu Hrvatskih duhana d.d. koji posluju u sustavu British American Tobbaco Grupe (BAT), Javna ustanova Park prirode Papuk i Općina Velika u četvrtak 21. prosinca dovršile su saniranje divljeg odlagališta otpada u mjestu Doljanci u općini Velika. Odlagalište se nalazi u neposrednoj blizini potoka Stražemanka, dijela ekološke mreže Natura 2000 pod nazivom Potoci oko Papuka (HR2001329) kojim upravlja JU Park prirode Papuk.
Hrvatski duhani d.d. projektnu ideju nagradili su ugovorom o donaciji sredstava, a Općina Velika i tvrtka Komunalac Požega d.o.o. pružile su svesrdnu logističku i organizacijsku pomoć tijekom akcije čišćenja, te u narednom razdoblju i nadzorom prostora, kako bi se osiguralo da sanirano područje ostane čisto. Ukupno je tijekom dva dana prikupljeno 14.930 kg otpada, a uz dobru volju i pomoć vrijednih mještana volontera Ane, Marine i Josipa iz Doljanaca, Stražemana i Oljasa dodatno je ručno prikupljeno oko 900 litara otpada iz teško pristupačnih obližnjih dijelova vodotoka.
"Divlje odlagalište je stvarano godinama, a aktivno je funkcioniralo do zadnjeg dana i kao spalionica otpada iz obližnjih kućanstava. Našlo se tu građevinskog otpada, odbačenih dijelova plastičnog i drvenog namještaja, dječjih pelena. Čak i PET ambalaže koja se može razvrstati u posebne vreće ili žutu kantu koju imaju gotovo svi, i potom prikuplja na kućnom pragu i odvozi. Tu je bilo i nekoliko većih hrpa granja i piljevine iz kućanstva što kompostiranjem u vlastitom dvorištu nakon svega nekoliko mjeseci zrenja može postati besplatna i zdrava prihrana za vrtne i ukrasne sadnice te voćke-objašnjavaju volonteri i zaključuju: „danas to bacimo sirovinu, a za nekoliko mjeseci kupujemo kao gotov proizvod u trgovini“.
"Najčešće se nađemo u dilemi koju vrstu otpada razvrstati u koju kantu, te koje se vrste otpada mogu odložiti u reciklažnom dvorištu bez naknade, pa se najjednostavnije rješenje čini odvesti otpad iz svog dvorišta i vjerovati da je briga riješena. Međutim, mještani vjerojatno nisu svjesni koliko jedno divlje odlagalište direktno i vrlo dugotrajno štetno utječe na njihove ukućane, jer sve u prirodi utječe jedno na drugo, a voda posebice ima široko područje utjecaja. Na primjeru ovog odlagališta, za kišnih razdoblja otpad podzemnim tokovima u obliku tekućina i mikročestica ulazi u Stražemanku, a potom se ona slijeva u naseljeni dio Doljanaca i putuje dalje gdje mještani svih nizvodnih naselja koriste potočnu vodu između ostalog i za zalijevanje hrane u vlastitim vrtovima, napajanje domaćih životinja i slično. Na taj način taj otpad, nažalost, kruži u vodi i tlu i na kraju se servira na tanjure mještana i njihovih kasnijih naraštaja. U naredno vrijeme namjeravamo u svaki poštanski sandučić mještanima okolnih naselja dostaviti pisamce kojim ćemo ih podsjetiti na koje jednostavne načine mogu razvrstavati otpad koji se organizirano prikuplja na kućnom pragu, te u reciklažnom dvorištu bez dodatnih naknada za preuzimanje",objašnjavaju iz JU PP Papuk te poručuju:
"Najvećim svojim dijelom područje Ekološke mreže Potoci oko Papuka karakterizira netaknuta priroda. Naš cilj je vratiti iskonsku prirodu i u one dijelove koji su narušeni čovjekovim djelovanjem. Zatvorimo taj začarani krug neodgovornog ponašanja koje nas sustigne na kraju. Potočna voda Stražemanke izvire u zaštićenom području i izrazito je dragocjen dio prirode kao i svaka voda. Vlastitim odlukama možemo ju očuvati za sebe i svoju djecu te i dalje uživati u njoj ako danas odlučimo ne servirati si više otpad na vlastite tanjure".
Iz Parka prirode Papuk zahvaljuju Hrvatskim duhanima d.d., Općini Velika, tvrtki Komunalac Požega d.o.o. te volonterima na potpori čijim su sredstvima i vrijednim rukama i dobrom voljom ovaj dio zaštićenog područja učinili zdravijim i održivijim mjestom za mještane svih naselja nizvodno, kao i naraštaje koji će naslijediti ovaj prostor.
Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.