10.7.2017. u 16:09
TEKST: D.K.
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
10.7.2017. u 16:09
TEKST: D.K.
ČAGLIN - Žetva je u punom jeku i u čaglinskom kraju. Na poljima smo zatekli Željka Jakopovića, aktualnog zamjenika požeško-slavonskog župana koji ima i vlastiti OPG u sklopu kojeg obrađuje 44 hektara zemlje, a bavi se i stočarstvom, uzgojem svinja tovljenika.
Dok su drugi u žetvi pšenice - žita OPG Jakopović žanje ozimu zob, nakon čega prelazi na žetvu pšenice tritikale.
-Evo kao što i vidite kombajn je u polju, trenutno je žetva rane - ozime zobi, rane sjetve koja je bila na vrijeme. Radi se o izuzetno dobroj pripremi i dobrom usjevu. Zbog klimatskih prilika nije pokošena ranije ali niti sad u ovom vremenu nije kasno. Praktički žetva je došla u isto vrijeme. Poštivajući struku prvo je bila žetva ječma, a zatim uljane repice koja bi bila dosta rizičnija da je ostavljena. Slijedi sada žetva zobi nakon čega ide pšenica - žito. Trenutno imamo žetvu na 4 hektara zobi nakon čega odmah idemo žetvu žita tritikale - rekao nam je Željko Jakopović.
Tritikale je žitarica koja je nastala ukrštanjem pšenice i raži, tako što objedinjuje pozitivna svojstva ove dvije žitarice koja se ogledaju u povećanom sadržaju proteina, a naročito u pogledu aminokiselinskog sastava. Tritikale je perspektivna ratarska kultura koja zaslužuje pažnju proizvođača, našla je svoje mjesto u ratarskoj i stočarskoj
proizvodnji, a sve je više prisutna i u ljudskoj ishrani.
-Budući da na svom gospodarstvu imam i stočarstvo ne sijem klasičnu pšenicu zbog opće poznate situacije s cijenom. Sijem tritikale koja je vrlo otporna, značajnog uroda i jeftinija, a prije svega isključivo kvalitetna je stočna hrana. Sve to koristim isključivo za svoju stočarsku proizvodnju. Možda bude nešto i tržnog viška što ćemo vidjeti nakon završetka žetve - dodaje Jakopović naglašavajući kako je zasijao 15 hektara žitarica na svojim površinama.
Na površinama OPG-a Jakopović nešto manje je zasijanog kukuruza prvenstveno iz razloga jer je dostatna tritikale žitarica za stočarsku hranu koja mu je prioritet u proizvodnji.
-Sijem još na površinama uljanu repicu i soju što ide isključivo za tržište. Te dvije uljarice imaju perspektivu i solidnu cijenu, a mogu se relativno dobro i prodati. Slobodno mogu reći da je uljana repica kultura budućnosti, ali ne očekuje se u konačnici cijena koja je stimulativna. Uljana repica daje dobar prinos, 3,5 tona po hektaru iako se s prinosima na nekim površinama mogu pohvaliti da sam imao 4,2 tone po hetaru što je više nego dobro - ističe Jakopović.
Što se tiče pšenice ona prema riječima Željka Jakopovića, koji je i po struci agronom, nema svoju budućnost u Požeštini ali i cijeloj Hrvatskoj.
-Primarno se tu radi o krušarici koja nema svoju budućnost prvenstveno zbog smanjenja broja stanovnika ali i velikom uvozu gotovih pekarskih proizvoda. Tu je sigurno i još jedan razlog a to je što se prelazi na integrirane proizvode i specijalne proizvode u pekarstvu kojima je obična pšenica sve manje zastupljena. Svi oni koji se budu htjeli baviti s proizvodnjom krušarice to će činiti za specijalne namjene i sa strogo kontroliranom tehnologijom po svim pravilima struke - naglašava Jakopović.
Da se u Slavoniji sa plodnih njiva treba dizati stočarstvo to je činjenica, a najlošija je opcija da se sve žitarice prodaju za primarnu proizvodnju u industriji.
-Svaki OPG treba tražiti nekakvo rješenje kroz stočarstvo i dodanu vrijednost ili barem, ako je već na tržištu ići u izgradnju mini silosa gdje proizvode može spremiti i sušare gdje ih može osušit. U svemu tome treba biti malo i trgovac, a ne samo čisti proizvođač što je kod nas slučaj. Sa svim se time treba nositi jer je najveći problem s obrtnim kapitalom - ističe Jakopović.
Poljoprivrednici koji proizvode pšenicu, prvenstveno krušaricu oni su svjesni situacije da u toj proizvodnji nema velike budućnosti koja je problematična iz više razloga.
-Sve druge žitarice, od ječma tritikala, pivarskog i stočarskog imaju svoju budućnost. Ratare prisiljava struka jer je teško proizvoditi šećernu i uljanu repicu i suncokret ako nemate tvz. tropolje ili četveropolje što znači da nakon svake četiri godine dolazi uljarica - dodaje Jakopović.
Inače uz ratarstvo OPG Jakopović bavi se stočarstvom za koje na vlastitim površinama može imati dovoljno hrane za ishranu stoke.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.