7.5.2025. u 11:47
TEKST: D. Krstanović
FOTO: D. Mirković
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
7.5.2025. u 11:47
TEKST: D. Krstanović
FOTO: D. Mirković
Od jeseni 2025. godine Požega postaje bogatija za još jedan preddiplomski sveučilišni studij — Rani i predškolski odgoj i obrazovanje — koji će se izvoditi u okviru Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Riječ je o izuzetno važnom iskoraku za grad i županiju, ali i za čitavu zapadnu Slavoniju, suočenu s kroničnim nedostatkom odgojiteljskog kadra.
U gradskoj vijećnici u Požegi danas je tim povodom održana konferencija za medije na kojoj su govorili prof. dr. sc. Emina Berbić-Kolar, dekanica Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, prof. dr. sc. Borislav Miličević, dekan Fakulteta turizma i ruralnog razvoja, te gradonačelnik Požege i zastupnik u Hrvatskom saboru prof. dr. sc. Željko Glavić.
Proces osnivanja studija bio je sve samo ne jednostavan. Kako je istaknula dekanica Berbić-Kolar, put do dopusnice zakomplicirali su novi zakoni o visokom obrazovanju i osiguravanju kvalitete koji su stupili na snagu krajem 2022. godine. Ipak, upornost i suradnja svih uključenih rezultirali su time da je studijski program u posljednjem mogućem trenutku upisan u Upisnik studijskih programa — doslovno „pola minute do dvanaest“.
Upisana kvota iznosi 50 studenata: 35 mjesta namijenjeno je kandidatima s državnom maturom, dok je 15 mjesta rezervirano za one koji su maturirali prije 2010. godine. Posebna pažnja posvećena je toj skupini žena koje su ranije prekinule školovanje zbog obiteljskih ili drugih obveza. Studij im nudi novu profesionalnu priliku i osobnu reafirmaciju.
„Ovaj studij ne donosi samo kadar za vrtiće, već i životnu šansu ženama koje žele završiti ono što su nekad započele. To je i socijalno osjetljiv i razvojni projekt“, naglasila je dekanica.
Studijski program je identičan onome u Osijeku, a uvjeti upisa jednaki su: ocjene iz hrvatskog, engleskog i matematike, uz dodatne bodove za glazbenu školu. Posebne ljestvice bit će formirane za dvije ciljne skupine kandidata, a interes se očekuje i iz šire regije.
Grad Požega i Požeško-slavonska županija već godinama ulažu u vrtićku infrastrukturu — izgrađeno je nekoliko objekata, no problem kadra ostaje. Gradonačelnik Glavić podsjetio je kako je pri otvaranju vrtića "Pod gradom" zaposleno 17 odgojitelja, a da bi danas bilo teško pronaći i jednoga.
„Ovaj studij odgovara na stvarnu potrebu zajednice, ali i na nacionalne prioritete, poput demografske obnove i zadržavanja mladih obitelji u Slavoniji“, poručio je gradonačelnik, zahvalivši Ministarstvu znanosti, ministru Fuchsu, kao i dekanima Berbić-Kolar i Miličeviću.
Nova sastavnica Sveučilišta u Osijeku neće imati vlastitu zgradu, već će koristiti postojeću infrastrukturu Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi. Time se dodatno naglašava racionalnost i održivost projekta, a i simbolično potvrđuje zajedništvo dvaju fakulteta.
„Danas Požega ima dva fakulteta i postaje pravi sveučilišni grad. Nije to samo simbolika — to je konkretan doprinos ravnomjernom razvoju Hrvatske. Ovo je rezultat odluke donesene još 2019. godine: da do proslave 800. obljetnice prvog spomena Požege postanemo sveučilišni grad. I evo, uspjeli smo“, zaključeno je na konferenciji.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.