
MIOLJE POD PAPUKOM: Jagečići ugostili rodbinu i prijatelje sa jelima od juhe pa do pečenke, janjetine i kolača /FOTO/
STRAŽEMAN / BIŠKUPCI – Među rijetkim selima u Požeškoj kotlini koja župne svetkovine i kirvaje slave po starim običajima kao što su Biškupci, ali i okolna sela stražemanske župe Sv.
STRAŽEMAN / BIŠKUPCI – Među rijetkim selima u Požeškoj kotlini koja župne svetkovine i kirvaje slave po starim običajima kao što su Biškupci, ali i okolna sela stražemanske župe Sv. Mihaela koji su taj blagdan proslavili u svojim kućanstvima sa brojnom rodbinom i gostima.
Nakon svete mise u stražemanskoj crkvi u domu biškupačke obitelji Jagečić goste je dočekao domaćin Vinko, a njegova majka Marija(79) za ovu je prigodu pripremila kruh po starinskom receptu ispekavši ga u krušnoj peći.
Na jelovniku su bila tradicionalna slavonska jela za kirvaj počevši od domaće kokošje juhe i kuhanog mesa sa sosom od paradajza ili hrenom, zatim sarma i pečenka, a za ovu prigodu još su ispekli janje! Uz rodbinu i prijatelje iz ovog kraja bilo ih je još iz Zagreba, Novske itd.
Bilo je tu kao i uvijek desetak vrsta domaćih kolača od kojih je domaćica Marija, jedna od najstarijih folklorašica biškupačkog KUD „Šijaci“, neke pripremila kako su je učile njena majka i kasnije svekrva. Kaže nam da su je one podučile i pripremati domaći kruh u kvas koji se malo gdje peče u našim selima. Vinko posjeduje vinograd pa se kušalo i domaće vino,kako to svake godine biva za njihovo blagdan popularno nazvane Miolje.
/Foto: D. Mirković/
[nggallery id=1814 template=caption]
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti
NOVO POGLAVLJE POŽEŠKOG „ŠARANA“: Igor Tomašević naslijedio Milana Beslića nakon više od dva desetljeća
17:20
Teško ozlijeđena vozačica helikopterom prevezena iz Požege u Osijek
10:16Uz stoljeće rada pleterničke „Šljuke“ izašla monografija, te odlikovano deset lovaca
09:11.webp)
Prognoza · Požega
