Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

TREĆI DAN RAMSKIH OBIČAJA U POŽEGI: Ramci se Požežanima predstavili kroz pjesmu, ples i gusle /FOTO/

PRIJE 7 GODINA
TEKST: BST

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | TREĆI DAN RAMSKIH OBIČAJA U POŽEGI: Ramci se Požežanima predstavili kroz pjesmu, ples i gusle /FOTO/ Požega.eu | TREĆI DAN RAMSKIH OBIČAJA U POŽEGI: Ramci se Požežanima predstavili kroz pjesmu, ples i gusle /FOTO/

PRIJE 7 GODINA
TEKST: BST

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED



POŽEGA - Gusle moje, drvo javorovo – zaguslio je sinoć narodni guslar Ivo Andrić Cigo u programu trećeg dana Pet dana Rame u Gradskom muzeju. Okružen izložbom o ramskom kraju i članovima KUD-a Rama iz Pleternice, krenuli su stihovi o Divi Grabovčevoj, lijepoj djevojci nesretne sudbine iz legende opjevanoj i oslikanoj od mnogih umjetnika, o kojoj jedna od  pjesama kaže: Nema ljepše djevojke na svitu što u crkvu ulazi na Šćitu/nit’ je ljepša rođena od mame od kako je naše lijepe Rame/nit’ je ljepša viđena u puku ni u jednom turskom pašaluku/pričalo se sve do Sarajeva što je bila Diva Grabovčeva./

Oni bolji poznavatelji kažu da je guslačka tradicija sada na samom izumiranju i postoji opasnost da uskoro potpuno nestane. Međutim, guslari se ne mogu požaliti na svoju publiku - kaže nam to i Ivo Andrić Cigo.



Na Dane Rame u Požegu stigao je iz Zagreba, gdje živi s obitelji. Često putuje, ne samo po Hrvatskoj, obzirom da guslarska kazivanja i pjesme rado slušaju mnogi izvan domovine.

– Najradije pjevam o mojoj Divi, ali i druge, o povijesnim događajima, ljubavima, svemu što se ljudima događa. Neke pjesme traju i do dva sata – govori guslar Cigo iz Orašca, koji svira gusle od svoje 12-13 godine.

Učio je od oca, koji je bio vrsni guslar. Izumiru li gusle? - Kod nas  ne izumiru, ima mladih guslara već od 12 godina. Imam i ja osmero  dječaka koje učim – odgovara.

Njegove gusle posebno su zanimljive. Iako su jednostavni instrument, izvorno s dvije žice, bogato su ukrašene. Na vrhu je prava mala skulptura orla široko raširenih krila. Ispod žica – reljefni portret Mijata Tomića, vođe hajduka, koji su se borili protiv turske vlasti za vrijeme Osmanskog carstva.  A gudalo u obliku ljute zmije. Sve zajedno simboli su snage, odvažnosti i hrabrosti kao vrijednosti kojom se diče.



Zaguslio je i Jure Vidakušić, predsjednik KUD-a Rama, o seobi iz Rame o traumi dječaka koji napušta rodno selo, a druga je iz sadašnjeg vremena o tome kako mladi Pleterničani odoše u Njemačku i što sve tamo doživljavaju.

Za gusle kažu da su jedan od stožernih čimbenika hrvatske kulture i nacionalnog bića. One su izvorište životne radosti, vedrine, poštenih osjećaja i pjesništva. Uz njih se stoljećima rađalo, živjelo, pjevalo, guslilo, naposljetku i umiralo. Gusle su znak prkosa tuđincu, u većini slučajeva Turčinu, i njegovoj kulturi. Gusle su najviše obilježile 13 stoljeća hrvatske povijesti i slobodno se može reći da su očuvale hrvatski nacionalni identitet.

O namjeri da se sačuva govori i projekt "Kulturna ruta bećarca i gange", koji će Grad Pleternica zajednički realizirati  s općinom Tomislavgrad iz Bosne i Hercegovine, a vrijedan je 17,5 milijuna kuna. Guslarstvo najviše njeguju pleternički Ramci, kojih je u našem kraju najviše, računa se oko pet tisuća.





Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.