Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Sjetili se 36 ubijenih mještana u narodnooslobodilačkoj borbi

PRIJE 7 GODINA
TEKST: Jelenko Topić

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Sjetili se 36 ubijenih mještana u narodnooslobodilačkoj borbi Požega.eu | Sjetili se 36 ubijenih mještana u narodnooslobodilačkoj borbi

PRIJE 7 GODINA
TEKST: Jelenko Topić

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED





ŠKRABUTNIK – Po tradiciji ovo malo selo ispod Požeške gore i ove se godine početkom srpnja okupljanjem i druženjem u suradnji sa Udrugom antifašističkih boraca i antifašista Požege prisjetilo stradanja 36 svojih rođaka i sumještana tog sela koji su ubijeni 1941. godine. Tako su proslavili i Dan borca kao značajan datum iz Drugog svjetskog rata.

Tu je 1983. godine uz seoski bunar podignuto spomen-obilježje, koje je uništeno u Domovinskom ratu, a prije sedam godina mještani su ga obnovili i u znak sjećanja na tragičan ratni događaj svake godine polože vijence na to obilježje. Vijence su položila izaslanstva Mjesnog odbora Škrabutnik, te udruga antifašista iz Požege i Pakraca-Lipika, a uz mještane i požeške antifašiste nazočio je zamjenik požeško-slavonskog župana Miroslav Grozdanić.

-Zabrinjava nas odnos prema antifašizmu i kriminalizacija narodnooslobodilačke borbe na našim prostorima, borcima se oduzimaju prava, nema brige za spomenike, a vrijednosti antifašizma se poriču – kazao je Milan Radović, inicijator obnove obilježja i ove svečanosti koji je dopredsjednik Udruge antifašista Požege, prisutne je pozdravila i predsjednica Udruge Kata Holjevac dok je stihove o tim događanjima čitao Kazimir Semunović, a prigodan glazbeni program izveli su mješoviti pjevački zbor „Prosvjete“ iz Pakraca i glazbena grupa „Osmjeh“ iz Požege.

Recimo na kraju da su nedavno na prijedlog požeške Udruge antifašista dodijeljena priznanja za suradnju i potporu u radu koja je dao Savez antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske. Povelju je primio Miroslav Grozanić, dok su priznanja dobili Ruža i Milan Radović,Ivanka i Adam Mitrović, te Borivoj Miljević i Mjesni odbor Podsreće.









Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.