Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Sjećanje na Josipa Kneževića, prvu žrtvu rata iz Požeštine /FOTO/

PRIJE 7 GODINA
TEKST: Jelenko Topić

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Sjećanje na Josipa Kneževića, prvu žrtvu rata iz Požeštine /FOTO/ Požega.eu | Sjećanje na Josipa Kneževića, prvu žrtvu rata iz Požeštine /FOTO/

PRIJE 7 GODINA
TEKST: Jelenko Topić

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED





NOVA LJESKOVICA – Udruga za sport i rekreaciju Josip Knežević iz Nove Ljeskovice, organizirala je obilježavanje 26. obljetnice pogibije svoga sumještanina hrvatskog branitelja Josipa Knežević čije ime s ponosom nosi, a osnovana je s ciljem očuvanja i zaštite njegovog imena od zaborava.





U obilježavanju su sudjelovali izaslanik ministra branitelja Ivan Žlimen, zamjenik požeško-slavonskog župana Željko Jakopović, načelnika općine Čaglin Dalibor Bardač, predstavnici policije i udruga iz rata, suborci iz Udruge za sport i rekreaciju „Tomo Perić„iz Buka, te članovi ove udruge i mještani.





Svečanost obilježavanja pogibije Kneževića počela je okupljanjem kod rodne kuće sa spomen pločom, te nastavljena svetom misom u seoskoj kapeli smještenoj u ulici koja nosi Kneževićevo ime, a misu je predvodio Tomo Cibula, župnik župe Sesvete.

Članovi obitelji, te izaslanstva Ministarstva branitelja, Požeško-slavonske županije, općine Čaglin, policije, UHDDR, HVIDR-e, Doma za odrasle osobe Ljeskovica, te udruga „Josip Knežević“ i „Tomo Perić“ položili su vijence i zapalili svijeće na Kneževićevom grobu.

Učenica čaglinske škole Ivana Tušek pročitala je Kneževićev životopis. Josip Knežević rođen je 13. kolovoza 1968 u Staroj Ljeskovici, od majke Jele i oca Ilije. Osnovnu školu Josip je pohađao u svome kraju, a srednju u Požegi. Obzirom da nije bilo posla u blizini rodnog kraja, zapošljava se u brodogradilištu Viktor Lenac u Kostreni. Kada su se počeli nazirati nemiri vratio se u svoj rodni kraj i ulazi u sastav policije 5. studenog 1990. godine. Iz policije odlazi u „Jedinicu za posebne namjene Rakitje“ u sklopu koje sudjeluje u akcijama u Pakracu, te Plitvicama gdje je pala prva žrtva Domovinskog rata Josip Jović. Na povijesnom postrojavanju u „Kranjčevićevoj“ na osnivanju Zbora narodne garde postaje hrvatski vojnik.





Dalibor Bardač, načelnik općine Čaglin U sklopu 1. Gardijske brigade – Tigrovi odlazi na područje Istočne Slavonije gdje je poginuo u Erdutu u noći 25. srpnja 1991. godine uslijed napada višecjevnim raketnim bacačima s teritorije Srbije.

-Ovime pokazujemo poštovanje prema pokojnom Kneževiću i braniteljima koji su razmišljali samo o stvaranje naše države – kazao je okupljenima Dalibor Bardač, načelnik općine Čaglin. Izrazio je svima zahvalnost na odazivu.





Željko Jakpović, zamjenik požeško-slavonskog župana -Branitelji su nas zadužili, a svima nam je obaveza da radimo za dobrobit Hrvatske kako bi bila ugodna za življenje- istakao je zamjenik župana Željko Jakopović. Prigodne riječi uputio je izaslanik ministra branitelja.





brigadir Ivan Žilmen, izaslanik ministra branitelja -Zajedno sa Josipom sam bio u postrojbi, a ovakvim obilježavanjima naša djeca će naučiti stvarnu povijest rata- kazao je brigadir Žlimen i dodao da moramo pronositi istinu o ratu i njegovim herojima. Komemorativna svečanost završena je tradicionalnim malonogometnim turnirom „Memorijal Josip Knežević“.





Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

POŽEGA VREMENSKA PROGNOZA
Izdvojeno
Novo