Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Otkriveno spomen obilježje žrtvama župe Ruševo i Đakovštine: "Trebale su proći 72 godine da se stavi bijeli kamen koji spominje i opominje"

PRIJE 7 GODINA
TEKST: D.K.

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Otkriveno spomen obilježje žrtvama župe Ruševo i Đakovštine: Požega.eu | Otkriveno spomen obilježje žrtvama župe Ruševo i Đakovštine:

PRIJE 7 GODINA
TEKST: D.K.

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED





RUŠEVO - Nakon euharistijskog slavlja koje je služeno u ruševačkoj župnoj crkvi, kojeg je predvodio mjesni župnik vlč. Milan Klobučar, u suslavlju prof.dr.sc. Luke Marijanovića, profesora emeritusa na đakovačkom Bogoslovnom fakultetu, otkriveno je novoizgrađeno spomen obilježje žrtvama župe Ruševo i Đakovštine od 1941. do 1945. godine, te poginulim braniteljima u Domovinskom ratu iz župe Ruševo, Stipi Kovačeviću, Zdenku Fržuljaviću, Zoranu Petroviću i Dragi Kneževiću.

Nakon svečanog otkrivanja spomen obilježja izaslanstva udruga proisteklih iz Domovinskog i II. svjetskog rata, obitelji poginulih i nestalih te Ministarstva branitelja, Požeško-slavonske županije i općine Čaglin, položili su vijence i zapalili svijeće njima u čast.

Nositelj svečanosti je novoosnovana udruga „Put“ i općina Čaglin koji su uz potporu Požeško-slavonske županije i grada Đakova financirali izgradnju spomen obilježje, na čemu se svima njima zahvalio Branko Polić ispred udruge "Put".

U programu obilježavanja sudjelovali su članovi Povijesne postrojbe Trenkovi panduri te Kulturno-umjetničko društvo Svilenka iz Buka čiji su članovi otpjevali državnu himnu i još nekoliko prigodnih pjesama prigodni program.





Dalibor Bardač, načelnik općine Čaglin Među brojnim gostima i uzvanicima bili su, požeško-slavonski župan AloJz Tomašević, načelnik općine Čaglin Dalibor Bardač, predstavnici grada Đakova, Ministarstva branitelja i drugi.

-Drago mi je da je ovo spomen obilježje postavljeno na ovom mjestu gdje je bila masovna grobnica žrtava komunizma, ovdje na groblju u Ruševu. Zahvaljujem svima onima koji su dali svoj doprinos i pomogli u izgradnji ovog spomen obilježja, posebice Požeško-slavonskoj županiji na čelu sa županom Alojzom Tomaševićem i gradu Đakovu, prijašnjem i sadašnjem gradonačelniku koji su imali sluha za izgradnju ovog spomen obilježja. Ovo je najmanje što smo mogli učiniti za naše branitelje i sve one žrtve koje su ovdje na najgore mogući način skončale svoj život. Neka ovaj spomenik svima nama bude podsjetnik da sve ono što se događalo i sve one žrtve koje su položile svoje živote za svoju domovinu i da nas uvijek podsjeća da se takvo što nikad više nešto slično ne smije dogoditi - rekao je Dalibor Bardač, načelnik općine Čaglin.

“Slavonski križni put” u kojem je njih veliki broj pogubljeno krenuo je 17.travnja 1945. godine iz Malog parka u Đakovu do 14. postaje u Ruševu. U koloni je bilo 200 do 500 osoba koje su ubijane od Kondrića do Ruševa. Žrtve su bili civili i razvojačeni vojnici iz Đakovštine ali i iz drugih mjesta koji su se slučajno zatekli u Đakovu. Prve žrtve već su ubijene kod Kondrića, Levanjske Varoši, Imrijevaca i Sovskog Dola gdje se nalazi veći broj grobišta.



Alojz Tomašević, požeško-slavonski župan -Trebale su proći 72 godine da se stavi bijeli kamen koji spominje i opominje. Nas da moramo govoriti o istini i povijesti, a one putnike i prolaznike da pozove da se kod njega pomole i kažu hvala onima koji su dali svoje živote prije 72 ili 25 godina. Ovaj spomenik koji spaja djedove i stričeve koji nisu ostvarili san hrvatskog naroda te 1941. i 1945. godine, koji su svoje živote izgubili samo zato što su je voljeli i sanjali snove svojih djedova i otaca. Povijest će govoriti o nama što smo učinili i kako smo radili. Ona će biti učiteljica svim onim generacijama koje dolaze iza nas i koji će govoriti o suvremenicima na ovim prostorima - naglasio je župan Tomašević dodajući kako neki u današnjem vremenu veličaju patnju hrvatskog naroda i klanjaju se petokrakama i time vratiti povijest onakvu kakvu oni žele i nama govoriti kako moramo živjeti.

Na svečanosti je, nakon misnog slavlja blagoslovljena zastava udruge "Put" koja će također podsjećati u raznim prigodama gdje se bude pronosila patnju i stradanje hrvatskog naroda.





Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.